Tribina

Srednjovjekovne fortifikacije zagrebačkog Gradeca

Autor/izvor: DAZ/ NUF 08/12/2017

Nacionalna udruga za fortifikacije i Sekcija za arhitektonsko naslijeđe Društva arhitekata Zagreba pozivaju na tribinu i predavanje "Srednjovjekovne fortifikacije zagrebačkog Gradeca" koje će održati dr. sc. Bruno Škreblin iz Hrvatskog instituta za povijest. Tribina će se održati u prostorima Društva arhitekata Zagreba Trg bana Josipa Jelačića 3/1, u srijedu 13. prosinca s početkom u 19 h.

Grad Zagreb glavni je grad Republike Hrvatske i njena metropola, no u suprotnosti s važnošću njegova povijest i izgled tijekom postojanja nisu do sada dostatno istraženi. Tako su najstariji poznati prikazi grada oni iz sredine 16. Stoljeća, a kako je grad izgledao prije toga nije još uvijek utvrđeno. U srednjem vijeku on se sastojao od dva grada Gradeca i Kaptola. Ova tribina posvećena je Gradecu. Kako su njegovi obrambeni zidovi građeni u razdoblju između 1242. i 1266. godine, nameće se pitanje kako je grad tada izgledao, kuda su se prostirali zidovi u 13., 14. i 15. stoljeću i kakav je bio obris gradu u tom razdoblju. Obrambena arhitektura i utvrde Gradeca iz tog razdoblja do sada nisu sustavno istražene. Njih su se u svojim istraživanjima dotakli povjesničari Ivan Krstitelj Tkalčić, Nada Klaić, Ivan Kampuš i Lelja Dobronić, te arhitekti Andro Mohorovičić i Vladimir Bedenko. No, oni se u mnogo čemu ne slažu, a njihove hipoteze nisu dokazane i u suprotnosti su jedna s drugom. Tako ne postoji slaganje oko linije prostiranja gradskih zidina, lokacije Mesničkih vrata, gdje se nalazio stari Arpadovski kastrum ili kaštel grofova Celjskih ili Anžuvinski kraljevski dvor. Povijesni izvori na koje se pozivaju spomenuti istraživači ne daju odgovore na mnoga pitanje o postanku, izgledu, položaju fortifikacijske arhitekture, a na kraju i granicama i obrisu Gradeca. Stoga bi se na ovoj tribini dao prikaz dosadašnjih istraživanja, te aktualizirao problem neistraženosti i potrebnih budućih istraživanja.
 
 
Otkriće ostataka srednjovjekovnog zida na području Mesničke ulice ponovno je privuklo pozornost stručne i šire javnosti na srednjovjekovni sustav fortifikacija na zagrebačkom Gradecu. Prema povijesnim izvorima, već nedugo nakon utemeljenja 1242., zagrebački je Gradec bio opasan zidinima, a u srednjovjekovnim se izvorima 14. i 15. stoljeća često spominju zidine i kule. Na temelju te izvorne građe, neki su povjesničari već analizirali gradski prostor i sustav fortifikacija, a najviše je prijepora zadao obujam gradskih zidina, odnosno je li srednjovjekovni Gradec prostorno bio jednak današnjem Gornjem gradu ili se naknadno proširio. Također, točna lokacija pojednih fortifikacijskih objekata poput arpadskog castruma, Mesničke kule, i kaštela grofova Celjskih još su uvijek nerazjašnjena. Izlaganje će predstaviti historiografski pregled dosadašnjih glavnih teza o srednjovjekovnom gradečkom fortifikacijskom sustavu u komparaciji s novim rezultatima arheoloških istraživanja, a obratit će se pozornost i na neka druga pitanja iz problematike srednjovjekovnog urbanog prostora.
 
Bruno Škreblin rođen je 1981. godine u Zagrebu. Godine 2006. završio je jednopredmetni studij povijesti na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu. Godine 2015. doktorirao je na istom fakultetu s temom Urbana elita zagrebačkog Gradeca od sredine 14. do početka 16. stoljeća pod mentorstvom Irene Benyovsky Latin. Od listopada 2007. zaposlen je u Matici hrvatskoj, a od srpnja 2009. znanstveni je novak na Hrvatskom institutu za povijest u Odjelu za srednjovjekovnu povijest, a od 2016. suradnik je na znanstvenom projektu Urbes: Gradovi hrvatskog srednjovjekovlja – urbane elite i urbani prostor koji financira Hrvatska zaklada za znanost. Područja zanimanja su vezana uz srednjovjekovni grad poput gradskih elita, socijalne topografije, društvenih struktura i slično o čemu je objavio desetak znanstvenih radova poput Uloga obiteljskih veza u formiranju gradske elite zagrebačkog Gradeca (od 1350. do 1526.); Urbana elita zagrebačkog Gradeca u 15. i početkom 16. st.; Ethnic groups in Zagreb's Gradec in the late middle ages; Urban elites and real estate in Medieval town: Owners of palaces in Medieval Gradec.

 

Ostalo

Časopis

Promocija 8.broja studentskog časopisa Tristotrojka

12/04/2024
DAZ/303
Pridružite nam se večeras, 12.4. u prostorima Društva arhitekata Zagreb, na promociji novog broja studentskog časopisa Tristotrojka

Film

Prva zagrebačka kino projekcija filma “Vitić pleše”

12/04/2024
DAZ/Bacači sjenki
Projekcija dugometražnog dramskog dokumentarnog filma redatelja i scenarista Borisa Bakala i montažera Martina Semenčića održat će se u ponedjeljak 15. travnja u zagrebačkog Kinoteci (Kordunska 1)

DA! festival

Održan 9. DA! festival (8.–24.03.2024.)

12/04/2024
DAZ/DA! festival
U ožujku 2024. održano je 9. izdanje DA! Festivala, jedinstvenog projekta studenata dizajna i arhitekture Arhitektonskog fakulteta.

Javna tribina

Akcija S.O.S. za Zagreb i njezine refleksije

04/04/2024
DAZ/IPU
Prva javna tribina u sklopu istraživačkog projekta Arhitektura i kultura stanovanja u Zagrebu 1880.–1940. održat će se u ponedjeljak 8. travnja 2024. s početkom u 18:00 sati u Društvu arhitekata Zagreba (Trga bana Jelačića 3/1).

Podcast ‘Prednji plan’

Nominacija za Nagradu ‘Neven Šegvić’ - Filip Pračić, Luka Krstulović, Tea Truta, Marin Duić

02/04/2024
DAZ/UHA
Grupa mladih arhitekata u okrilju Društva arhitekata Zagreba započinje u proljeće 2022. godine produkciju prvoga arhitektonsko-urbanističkog videopodcasta u Hrvatskoj, posve otvorenoga stručnoj i široj javnosti.

Zakon o prostornom uređenju

Tko bi trebao biti odgovoran za planiranje prostora?

19/03/2024
DAZ
Fakultet i Komora trebaju odbiti sudjelovati u predloženom tijelu za novi Zakon o prostornom uređenju  

Članstvo

Programi Društva arhitekata Zagreba u 2024. godini/ Poziv na učlanjenje i obnovu članarina

18/03/2024
DAZ

 
Zahvaljujemo se svim članovima koji plaćanjem članarina podupiru djelovanje DAZ-a kroz programe, sekcije i natječaje te pozivamo nove članove na učlanjenje!

Konferencija

BUS 2024 – Budućnost ugodnog stanovanja

14/03/2024
DAZ
Trinaesta po redu konferencija za studente „BUS 2024 – Budućnost ugodnog stanovanja“ održava se u subotu, 16. ožujka 2024. na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu s početkom u 10 sati.


 





Program je realiziran uz potporu 
 Grada Zagreba


Potpora:


Partneri:

 


Medijski partneri:

 

 


Donatori:



 



 

 


 



Program je realiziran uz potporu 
 Grada Zagreba


Potpora:



Partneri:



Medijski partneri:



Donatori:


  •  

 

Društvo arhitekata Zagreba
Trg bana Josipa Jelacica 3/1
t +385 1 4816151
daz@d-a-z.hr

DAZ bilten:

Prijavite se
Copyright ©2024 DAZ.