DZA

Ćurković, Zidarić, Njirić i Bušnja na Danima zagrebačke arhitekture

Autor/izvor: DAZ 03/05/2011

Zbog velikog interesa, rok za prijave za sudjelovanje na svečanoj promociji 6.5.2011. i na stručnom obilasku 7.5.2011. produžili smo do 5.5.

U cijenu kotizacije od 190,00 kn uključen je i primjerak Arhitektonskog vodiča Zagreba (pogledaj), koktel u Gliptoteci i vožnja autobusom te vođena tura po Zagrebu u subotu. Pozivamo i sve druge zainteresirane da se slobodno pridruže našim druženjima na Danima zagrebačke arhitekture na predavanjima u četvrtak i petak, a koja se ne naplaćuju.

Dani zagrebačke arhitekture uvršteni su u program Stalnog stručnog usavršavanja Hrvatske komore arhitekata te se boduju s ukupno 5 bodova.

05.05.2011 (četvrtak) - Predavanje iz ciklusa urbanizam.zg u suradnji s Gradskim uredom za strategijsko planiranje i razvoj Grada, STANOVANJE U GRADU I STAMBENA NASELJA - Prezentacija studije "Zagreb-studija stanovanja", prof.dr.sc. Tihomir Jukić, doc.dr.sc. Ivan Mlinar, zn.novakinja Marina Smokvina, DAZ, Trg bana J.Jelačića 3/1,18:00h.- 2 boda

06.05.2011 (petak) -   Svečano otvorenje Dana zagrebačke arhitekture i promocija Arhitektonskog vodiča Zagreba 1898. - 2010.
Gliptoteka, Medvedgradska 2, (dvorišni ulaz), 19:00h.- 2 boda
                              
07.05.2011 (subota) - Obilazak objekata uz autore i vodiče, autobusom u prijepodnevnim satima, a pješice u poslijepodnevnim.
Polazak ispred MSU u 8:45.- 1 bod

U ovom pregledu predstavljamo vam kolege Tomislava Ćurkovića, Zorana Zidarića autore obiteljske kuće Perjavica te Hrvoja Njirića i Davora Bušnju autore Dječjeg vrtića Medo Brundo.
 

Obiteljska kuća Perjavica

Tomislav Ćurković dipl.ing.arh.,
Zoran Zidarić, dipl.ing.arh.


2A arhitekti su kvalitetnim interijerima i reinterpretacijama modernističke vile afirmirali svoj položaj unutar fenomena nove hrvatske arhitekture. Izvanredni primjer te reinterpretacije je vila u zelenom pojasu zapadnog dijela grada. Pojavnost kuće određena je geometrijskim parametrima-oduzimanjem od volumena zamišljenog kvadra. Upravo negativni volumeni terasa, priključenih svim glavnim prostorijama, daju kući specifični karakter. Zanimljivu dimenziju kući daje njezina ambivalentnost -otvorenim pročeljima s izražajnim šupljinama suprostavljena je zatvorena ulazna fasada, čiji dojam utvrđene sigurnosti podupire prilazni mostić.
(Preuzeto iz Arhitektonskog vodiča Zagreb, M.M.)


Tomislav Ćurković, dipl. ing. arh. i Zoran Zidarić, dipl. ing. arh. su glavni projektanti i vlasnici projektnog ureda "DVA ARHITEKTA".

Tomislav Ćurković rođen je u Zagrebu 1961. godine. Diplomirao je na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1988. godine. Nakon diplome zaposlio se u arhitektonskom uredu "Interinžinjering" u Zagrebu, gdje je radio do kraja 1991. godine. Početkom 1992. godine osniva zajedno sa Zoranom Zidarić arhitektonski ured "DVA ARHITEKTA".
Zoran Zidarić rođen je u Šibeniku 1962. godine. Diplomirao je na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1987. godine. Do kraja 1991. godine radio je kao slobodni arhitekt, kada se udružuje s Tomislavom Ćurković.

Nagrade:

  • 1992. godine dobili su specijalnu godišnju nagradu za interijer od Udruženja hrvatskih arhitekata
  • 1993. godine dobili su godišnju nagradu "Bernardo Bernardi" za najbolje izvedeni interijer u Hrvatskoj od Udrženja hrvatskih arhitekata
  • 1994. godine dobili su specijalnu nagradu za interijer, na izložbi "Zagrebački salon"
  • 1995. godine dobili su godišnju nagradu "Bernardo Bernardi" za najbolje izvedeni interijer u Hrvatskoj od Udruženja hravtskih arhitekata

Do 1995. godine ured se bavi isključivo projektiranjem interijera, a poslije 1995. godine arhitekturom stambenih i poslovnih zgrada.

 

Dječji vrtić Medo Brundo

Hrvoje Njirić, dipl.ing.arh.
Davor Bušnja,dipl.ing.arh.



Projekt polazi od nastojanja da se na djelomično zasjenjenu parcelu, pored brze prometnice smjesti vrtić koji će u što većoj mjeri biti osunčan te pružiti kvalitetne i individualizirane vanjske prostore. Vrtićke jedinice organizirane su kao kombinacija atrijske strukture i malog vertikalnog bloka s prostranim terasama. Okosnica scenarija korištenja zgrade je glavni hodnik oko kojega su unutar staklenih boxova postavljeni razni servisni ili javni sadržaji, uz pretpostavku da djeca kroz vizualni kontakt stječu nova iskustva o "svijetu odraslih".
(Preuzeto iz Arhitektonskog vodiča Zagreb, M.M.)


Hrvoje Njirić, dipl.ing.arh., zagrebački arhitekt pravi je primjer osebujne pojave na hrvatskoj arhitektonskoj sceni. Iskusan u pronalaženju novih tipologija te edukaciji istog, kao modus operandi podučava prostornu artikulaciju svakodnevnog, nasuprot autističkoj, elitističkoj i hermetičkoj misli u arhitekturi. Mnoštvo projekata koji su izašli iz njegove radionice otisnuto je na najvažnijim međunarodnim publikacijama o arhitekturi. Među značajnijm realizacijama su Baumaxx Hypermarket (s H. Njirić), Maribor, 1999.; McDonald´s Drive-In (s H.Njirić), Maribor, 2000.; Gračani Housing, Zagreb, 2007.;Rural Mat (s H. Sterpin), Zagreb, 2008. i vrtić „MB“ (s D. Bušnja), Zagreb, 2008. Pozivan je kao predavač na uglednim svjetskim sveučilištima od londonskog AA i ETSAB u Barceloni preko milanskog Politecnica i Southeast Sveučilišta u Nanjingu, do Sveučilištu u Calgaryju i ETH u Zurichu.

Davor Bušnja, dipl.ing.arh., rođen 1978. u Zagrebu. Diplomirao na AF Zagreb 2003. Važnije realizacije: DV Medo Brundo, Zagreb (s H.Njirićem), kuća p10 – rekonstrukcija ( Dubrovnik), kuća na jezeru –adaptacija i interijer (Mljet). Nagrade: Piranesi award 2007 (DV Medo Brundo). Nagrade na urb-arh natječajima: Trg pravde, Zagreb, 2008 /s Mrković i Škopac/ (1.nagrada); ADRIS, Zagreb, 2007 (2. nagrada); Sportska dvorana, Varaždin, 2006 /s Mladinov/ (2.nagrada). Od 2008. živi i radi u Dubrovniku. Honorarni asistent na katedri arh.projektiranja na GAF Split 2008-2010. Član Izvršnog odbora DAD-a i član povjerenstva za ocjenu arhitektonske uspješnosti Dubrovačko-neretvanske županije.

 

Preliminarni program predstavljanja i obilaska objekata

ORGANIZATOR: Društvo arhitekata Zagreba

Kotizacija za sudjelovanje: 190 kn (uključuje i primjerak Arhitektonskog vodiča Zagreba)
Prijave za sudjelovanje i uplata kotizacije do 5. svibnja 2011

Četvrtak, 5.5.2011
DAZ, 18 sati
Stanovanje u gradu i stambena naselja                
(iz ciklusa Urbanizam.ZG), DAZ u suradnji sa Gradskim uredom za strategijsko planiranje i razvoj Grada 

Petak, 6.5.2011
Gliptoteka od 19 sati            
Promocija Arhitektonskog vodiča Zagreba i predstavljanje recentnih arhitektonskih ostvarenja u Zagrebu

Subota, 7.5.2011              
Stručna tura po Zagrebu
Prijepodne autobusom
Poslijepodne pješice po centru grada
                                         
Stručni vodiči i autori

  • 08.45-09.00     MSU, Avenija Dubrovnik 17
  • 09.00-10.00     Dječji vrtić Medo Brundo, Dubrava 185
  • 10.00-11.00     Spectator, Radnička 45agrebtower, Radnička 80
  • 11.00-11.20     Zagrebtower, Radnička 80
  • 11.20-12.00     Hitna, Heinzelova 88
  • 12.00-12.45     MSU, Avenija Dubrovnik 17
  • 12.45-15.00     PAUZA ZA RUČAK
  • 15.00               Okupljanje za pješački obilazak, na Cvjetnom trgu
  • 15.00-15.35     Plesni centar, Ilica 10
  • 15.35-16.25     Kazalište lutaka, Trg kralja Tomislava 19
  • 16.25-16.50     Palača Burze
  • 16.50-17.20     Neboder, Laginjina
  • 17.20-18.05     Dječji vrtić Vedri dani
  • 18.05-18.30     Dom likovnih umjetnika
  • 18.30               KRAJ OBILASKA
Za prijavu na sudjelovanje na Danima zagrebačke arhitekture pošaljite slijedeće podatke mailom na daz@d-a-z.hr:
  • Ime i Prezime
  • Organizacija
  • OIB (ukoliko trebate R1)
  • Adresa
  • Mjesto
  • Zemlja
  • E-mail
  • Telefon
  • Prijavljujem još (X) osoba (imena i prezimena)
Podaci za uplatu kotizacije:
  • Društvo arhitekata Zagreba
  • Trg bana Jelačića 3/1
  • 10000 Zagreb
  • OIB 87490332083
  • Žiro račun: 2360000-1101548547     
  • Iznos - 190 kuna             
  • Poziv na broj - OIB sudionika
  • Svrha uplate - Dani ZG arhitekture

Program pripremio:
Tihomil Matković, član uredništva Arhitektonskog vodiča i IO DAZ-a

Organizacija:
Mladena Belamarić
Vesna Vrga Perović
Davorka Perić
Ana Marendić


PLATINASTI SPONZOR

                                       
  
  

BRONČANI SPONZORI


                 


         

Rezultati

Ambulanta Gračani

06/03/2020

Projektni natječaj za izradu idejnog arhitektonsko-urbanističkog rješenja zamjenskog objekta Dom zdravlja Zagreb Centar – AMBULANTA GRAČANI

DAZ

Program rada + članarine za 2020.

20/02/2020

Donosimo program rada DAZ-a te zahvaljujemo svim članovima koji plaćanjem članarina podupiru djelovanje DAZ-a kroz programe, sekcije i natječaja. Pozivamo Vas na uplatu članarine za 2020. godinu.

Rezultati

Ambulanta Špansko

17/01/2020

Projektni natječaj za izradu idejnog arhitektonsko-urbanističkog rješenja za NOVI OBJEKT DOMA ZDRAVLJA ZAGREB ZAPAD – AMBULANTA ŠPANSKO.








Program je realiziran uz potporu 
 Grada Zagreba


Potpora:


Partneri:


Medijski partneri:


Donatori: